نسپرسو چیست ؟

نسپرسو یا Nespresso برند معتبر شرکت نام آشنای Nestlé که در لوزان سوئیس واقع شده است. این شرکت تحت عنوان برند نسپرسو به تولید دستگاههای اسپرسوساز از نوع کپسول می پردازد. نحوه کار دستگاه بدین صورت می باشد که کپسول های تولید قهوه نسپرسو را درون دستگاه قرار داده و دستگاه آب را با فشار بخار 19 بار از طریق سه سوراخ که در انتهای کپسول ایجاد کرده وارد میکند و اسپرسوی غلیظ در ظرف مدت کوتاهی تهیه می گردد.

در سال 1976، کارمند Nestlé دستگاه نسپرسو را در سوئیس اختراع و به بازار معرفی کرد که این امر در ابتدا با موفقیت همراه نبود. البته روش کار او برای مردم جالب بود که با تهیه اسپرسو خارج از کافی شاپ توسط باریستا آشنا شوند. نسپرسو اولین مفهوم جدید خود را سال 1986 در ژاپن به مرحله تست گذاشت و در پی آن برای مردم فرانسه سوئیس و ایتالیا رسید. یک دهه بعد، بخشی به دلیل تلاش های ژان پل گیلارد که جامعه "Le Club" را معرفی کرد، محصول موفق تر شد. در سال 1990، نستله قراردادی را با Turmix امضا کرد، که شروع به فروش ماشین آلات Nespresso در سوئیس کرد. پس از آن، قراردادهای دیگر با Krups، Magimix، Alessi، Philips، Siemens و De'Longhi امضا شد. Nespresso تنها به عنوان یک تجارت الکترونیکی تجارت، تنها اولین بوتیک خود را در پاریس در سال 2000 به عنوان یک فروشگاه مفهومی باز کرد. امروز، Nespresso دارای شبکه جهانی بیش از 700 بوتیک در 67 کشور است. اولین حق ثبت اختراع، برای فرآیند اسپرسو اسپرسو از کپسول های حاوی قهوه آسیاب شده در سال 1996 ارائه شد.

Nespresso تعدادی از ماشین های مختلف را که اغلب در اروپا ساخته شده است، اجازه تولید می دهد. نام های تولید کنندگان این ماشین آلات از تجهیزات آشپزخانه شناخته شده مانند Krups، Breville و DeLonghi هستند، اما بیشتر توسط Eugster / Frismag تولید می شود که یک شرکت سوئیس است که یکی از بزرگترین تولید کنندگان ماشین آلات قهوه در جهان است. DeLonghi مدل های Lattissima را به طور انحصاری در ایتالیا تولید می کند. Eugster / Frismag سازنده اصلی تجهیزات (OEM) است و تحت نام تجاری خود فروخته نمی شود. در سال 2000، Nespresso شروع به پخش دستگاههای خود با نام تجاری Nespresso کرد. مدل های متعددی وجود دارد که نام های Inissia، U و Pixie بوده و از سری ارزان قیمت دستگاههای نسپرسو می باشند.

کپسول نسپرسو چیست ؟

کپسول های نسپرسو در ابتدا به صورت انحصاری توسط نسپرسو تولید و فروخته میشد اما با گذشت زمان شرکت های مختلفی از جمله جیموکا، سایلین، لور، استارباکس، جاکوبز و ... نیز به تولید و عرضه این کپسول ها اقدام کردند. این کپسولها در یک قالب آلومینیومی و یا پلاستیکی با روکش آلومینیوم پلمپ شده تا عطر و طعم آن در دراز مدت حفظ گردد. هر کپسول به طور معمول بین 5 تا 7 گرم قهوه را شامل میشود. بسته به نوع، از هر کپسول می توان 40 میلی لیتر اسپرسو یا 110 میلی لیتر لانگو تهیه بشود. برای تسکین نگرانی ها در مورد اثرات سلامتی کپسول ها از مواد غذایی بهداشتی بسته میشوند.

اسپرسو چگونه توسط دستگاه تهیه میشود؟

کپسول های Nespresso از آلومینیوم و پلاستیک ساخته شده اند. بسته به سیستم Nespresso که استفاده می شود، سطح صاف یا انتهای کپسول در هنگام وارد شدن به دستگاه و پائین آوردن اهرم سوراخ می شود . بعضی از ماشین ها یک سوراخ بزرگ و دیگران سه سوراخ کوچکتر را ایجاد می کنند. هنگامی که دستگاه فعال می شود، آب گرم تحت فشار بالا به سوراخ انژکتور ها به انتهای نازک کپسول پس از قرار گرفتن در دستگاه وارد می گردد. پایه نگه دارنده کپسول (که در آن کپسول قرار دارد) دارای تعدادی از مربع های مطرح شده است که موجب شکستن فویل در این نقاط می شود. قهوه دم شده از کپسول از طریق این سوراخ های ایجاد شده خارج می شود و از طریق یک نازل قیف به فنجان قهوه جریان می یابد. اگر مسیر خروج قهوه معمولی مسدود شود فشار ایمنی داخل محفظه بویلر جهت جلوگیری از انفجار به کار می افتد و دستگاه دچار حادثه نمی گردد.

تاریخ مصرف کپسول چگونه است و آیا قهوه خراب میشود؟

تاریخ مصرف درج شده روی بسته کپسول قهوه نشانه بهترین تاریخ مصرف ( Best Before ) بوده و تاریخ انقضا ( Expiration ) نمی باشد. بدین معنی که بهترین زمان مصرف با حفظ کامل عطر و طعم قهوه تا آن تاریخ بوده و بعد از آن کیفیت کاسته میشود.

کدام دستگاه نسپرسو مناسب برای من است؟

بسته به بودجه درنظر گرفته شده و اینکه چه انتظاری از دستگاه دارید باید تصمیم بگیرید که کدام دستگاه در ابتدا مناسب شما می باشد. اگر صرفاً تهیه اسپرسو مدنظر شما قرار دارد باید دستگاههائی که قابلیت تولید کف شیر دارند را کنار گذاشته و دستگاههای ساده تر را انتخاب کنید به مانند Inissia یا Pixie یا CiTiZ. اما اگر تهیه کاپوچینو و لاته و یا فوم شیر و حتی شیر گرم برای شما مهم است میتوانید سراغ دستگاههای با قابلیت تولید کف شیر بروید به مانند سری Lattissima یا Creatista. البته میتوان دستگاه ساده تهیه کرد و در کنار آن از لوازم جانبی تهیه کف شیر استفاده کرد.

نمایندگی نسپرسو در ایران کجا است؟

هیچگونه نمایندگی انحصاری نسپرسو در ایران وجود ندارد و لیست نمایندگی های نسپرسو در سایت اصلی این شرکت قابل مشاهده می باشد که متاسفانه در ایران هیچ شرکتی امکان اینکه نماینده نسپرسو در ایران باشد را ندارد.